24.02.2018

İnsanın içindeki boşluğu doldurmak ne kadar zordur, hepimiz biliriz. Biraz hissedebilmek yeterli bunun için. Hiçbir boşluk tam olarak dolmaz bana kalırsa.
Ben kim miyim? Sizi neden mi rahatsız ettim?
Ben bir boşlukçuyum. Bir dişçi gibi bizim de bir mesleğimiz var; ama pek bilinmeyiz. Bir okul yoktur bu mesleğe sahip olabilmek için çünkü. Ya da bir kartvizitiniz… Olsa bile sizi ciddiye alacak kimse bulamazsınız. İlk elden yaşadığım deneyimlerden biliyorum bunu.
Köpükten bir balonu resmeden bir kartvizit yaptırmıştım. Balon tam patlayacakken ben duruma müdahale ediyor ve onu, balonunuzu kurtarıyordum.
Herkesin içinde milyonlarca köpükten balon vardır ve her anda biri patlar. şimdi anlayabildiniz mi bu dünyanın biz boşlukçulara ne kadar çok ihtiyacı olduğunu?
Oysa bu kart hiç işe yaramamıştı. O kadar güvenmiştim ki işe yarayacağına, yaklaşık on bin tane bastırdım bu karttan.
Hala elimde binlerce var. Bir tane ister misiniz?
Gerçi adresim değişti ama hâlâ telefonuma para yüklüyorum belki arayan olur diye.
Evet… Adres değişti çünkü bir evsiz oldum parasızlıktan. Bir boşlukçu asla başka bir iş yapmaz zira. Yazısız kurallarımızdan birisidir bu da.
Oysa bir sürü şey bilirim ben. Bir sürü şey yapabilirdim aç kalmamak için. Çorap örüp satabilirdim, çanta yapabilirdim, köpek gezdirebilirdim, hamallık yapabilirdim…
Hayır… Bu bizim meslek ahlakımıza yakışmaz.
Bu kadar şey anlattıktan sonra merak etmediniz mi bir boşlukçu tam olarak ne yapar diye?
Eğer merak etmediyseniz, korkarım bana çok çok fazla ihtiyacınız var demektir çünkü kulaklarınız kendi sesinizle; bastırılmış çığlıklarınız, fısıltılarınız ve normal tondaki demeçlerinizle dolmuş demektir bu. Ben onları sizin kulaklarınızdan temizlerim ve böylece borularınız temizlenmiş olur. Artık dolmayan boşluklarınız rahatlıkla dolacaktır. Onları da doldururum elim değmişken. Eh, işim bu benim.
Nasıl mı? Dinleyerek…
Söylenmemiş kelimelerinizi söylemenizi sağlarım ve onların oluşturduğu boşluğa anlayış zerk ederim. Böylece kendinizi anlamanızı sağlarım ve biliyor musunuz, hiçbir boşluk anlayışa dayanamaz. Hemen doluverir.
İşte… Hiçbir boşlukçunun yapmadığı şeyi yaptım…
Size meslek sırlarımızı anlattım.
Kim bilir, belki de kaçak boşlukçular türer… Evet, pek kazanamıyorum bu işten ama çok az meslektaşım var. Belki de sizin ilginizle büyürüz ve bir sendika falan kuracak kadar çoğalırız. Belki de artık para kazanmaya başlarız çünkü tanınırız.

Yorumlar

  1. hakan says:

    eskiden bilinmezdik şimdi heryerde karşılaşır olduk .ben gidiyorum.

    1. Eylem Yurtsever says:

      Boşlukçu olarak mı nitelendiriyorsunuz kendinizi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir