26.12.2017

Yüksek tavanlı binalardan oldum olası hazzetmezdim. Kendimi küçücük hissettirirdi bana. Sanki ne olursa olsun küçücük bir detay olarak kalacaktı. O binalarda yaşanan hiçbir şeyin önemi yoktu. Önemli olan tek şey varlıklarını devam ettirmekti o binalar için. İnsanlar binalar için vardı sanki.
İşte çalışmaya başladığım işin yüksek bir binada olması onun için canımı sıkmıştı. Kendimi güvende hissetmeyeceğim bir yerde işe başlamak… Hem de bu ilk işim olacaktı.
Bir iş yerinin oluşturmak mecburiyetinde kaldığı kreşte çalışacaktım. Çiçeği burnunda bir ana okul öğretmeniydim. Çocukları çok sevdiğimden işimi de seviyordum. Kreşteki çocukların yaş ortalaması çok farklı olduğundan kendimi parçalara bölmem gerekiyordu. Hepsine hitap etmeliydim. Rahatlıkla yapabiliyordum bunu. Bir çocuk vardı ki, işimi epey zorlaştırıyordu. Hiç susmamacasına ağlıyordu. Karnını doyurmuştum, altı temizdi, gazını çıkarmıştım…
Pencereden, yağan yağmura bakıyor; ağlıyor, ağlıyordu. Sekiz aylıktı daha. Neden ağladığını anlayamıyordum. Bir an, ansızın sustu. Bu kez de neden sustuğunu anlayamamıştım ama önemi yoktu. Susmuştu ve derin bir uykuya dalmıştı susar susmaz.
Onu beşiğe yatırırken gözüm pencereye ilişti. Güneş açmıştı…
Aklıma saçma sapan bir şey geldi pencereye baktığım an. Acaba bu bebek doğa olaylarına göre mi ağlayıp susuyordu? Evet, olabilirdi. Yağmur yağdığında ağlamış, güneş açtığında susmuştu. Sonra güldüm kendi kendime. İşte biz insanlar… Her şeyi mantığa bürümek zorundaydık. Çocuktu işte, canı istediğinde ağlar, canı istediğinde susardı.


Ertesi gün hava günlük güneşlikti. Çocuk mızıldanmamıştı bile.
Ondan sonraki gün havada sis vardı. Bebek huysuzdu. Ağlamıyordu ama her an ağlayacak gibiydi.
Ve yağmur…
Hava öyle bir yağdı, bebek öyle bir ağladı ki, artık kurduğum bu hava-bebek orantısının doğru orantılı olduğuna kesinlikle emindim.
Ondan sonra pencerelerin olduğu yere sahte güneş görüntüsü yapıştırmayı, kreşin ışıklandırmasını günlük güneşlik bir havaya benzetmeyi denedim.
İşe yaramıştı… Bebek bir daha hiç ağlamamıştı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir