30.03.2019

Hayatını değiştirmek istiyordu. Nasıl olduğu önemli değildi. Bir şekilde değişmesini istiyordu her şeyin.
Her şeyin mi?
Yıl başıydı ve eline ilk defa liste yapmak için kalem kağıt aldı. Liste yapmak… Her daim saçma bulurdu bu tür şeyleri. Hoş, o farklı bir liste yapacaktı. Herkesin yaptığı gibi, değişmesini istediği şeyleri, hedeflerini ya da değiştirmek istediklerini yazmayacaktı.
O, değişmesini istemediği şeyleri yazacak, diğer şeyleri değiştirmek için bir şeyler yapacaktı.
1. Adı
Numaralandırmak da adeti değildi aslında; ama böyle yapmak daha uygundu. Böylece hatırlaması daha kolay olacaktı çünkü.
2. Soyadı.
Evlense bile soyadını değiştirmek istemiyordu. Kimliğini değiştirmeye gerek yoktu. Her şeyini değiştirmek, kocasına göre uydurmak için bir başlangıçtı soyadını değiştirmek. Gerisi çorap söküğü gibi gelirdi, biliyordu. Evli tüm arkadaşları böyle yapmıştı. Önce soyadlarını, sonra da…
İnançlarını bile değiştiren olmuştu.
İşin tuhafı, boşanır boşanmaz kendilerine gelmiş, tabiri caizse geri geri değişivermişlerdi. Soyadlarıyla birlikte… Bu da isteyerek değişmediklerini göstermez miydi?
3. İnancı…
Yok… Neredeydi silgi?
İnancı değişebilirdi. Fikirleriyle birlikte… Yontulabilirdi…
3. Temizlik anlayışı
Her gün sabah-akşam dişlerini fırçalamak mantıklıydı. Bu değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemezdi sözgelimi.
4. Ailesiyle arasına koyduğu mesafe
Böyle iyiydi. Ailesi onu rahatsız ediyor, kendisini aralarında eriyip gitmiş, bireysel özelliklerinden sıyrılmış hissediyordu. Bu kabul edilemezdi. İki haftada bir aramak yeterliydi.
5.
Aklına yazacak bir şey gelmiyordu.
Demek bu kadardı değişmemesini istediği şeyler. Dört taneydi topu topu…
Öyleyse işi zordu. Ertesi güne kadar bekleyip; listeye yazacak başka bir şey var mı diye kendisini yokladıktan sonra, güzel bir uyku aklına bir şeyler getirirdi belki, hayatını değiştirmeye başlayacaktı.
Kararlıydı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir