15.02.2020

Sümüklü böcekleri ne zaman görsem tüylerim ürperir. Salyangozlardan da nefret ederim ama onlar en azından bitkilerimin köklerine zarar vermezler öyle değil mi? Eh… Bunun yüzü suyu hürmetine, bir de yenilebildiklerinden hoş görebilirim salyangozları. Bir de boş bulduğumda toplarım kabuklarını. Onlardan bir şeyler yapar, dostlarıma veririm. Ben hiç salyangoz yemedim; ama bir gün kıtlık olursa yiyebileceğim bir alternatif olması fikri hep rahatlatır beni. Yemek stoklama alışkanlığımı düşünecek olursanız, zamanında çok aç kaldığımı ve her yerde yemek potansiyeli görmenin elimden gelmediğini anlayabilir misiniz? Hala saçma geliyor mu size bu durum?
Aslında iyi bir böcek bilimci olan arkadaşımla bu konuyu konuştuğumuzda ona doğaya bir iyilik yapmasını önerdim. Hem de bize, bizlere…
Salyangozlarla sümüklü böcekleri birleştirse, onların kabuklarının sümüklü böceklere geçmesini sağlasa… böylece sümüklü böceklerin yer altına girmesine gerek olmaz mıydı? Bu sevap değil miydi aslında?
Arkadaşım beni mi kırmak istemedi; yoksa iyi bir deney fırsatını mı kaçırmadı, tam olarak bilmiyorum; ama birkaç yıl sonra, koli koli salyangozlaşmış sümüklü böcek atmaya başladı doğaya.
Artık, köklerimi yiyen böcekler daha dayanıklıydı ve kök bile kalmamıştı ortada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir