25.04.2023

Yüz kargası vardı. Arazisinde yuvalanıp bir soplum oluşturmuşlardı. Devamlı yavruluyorlardı ama şimdilik yüz tane vardı. Onlara yiyecek verirdi. Neredeyse evi bile kullanırlardı diledikleri gibi. Canları ister mutfağa gidip yiyecek alırlardı. Ondan çekinmek akıllarına bile gelmezdi. Bir türlü sona ermeyen hayatındaki tek teselliydi bu karga sürüsü. Neredeyse her birinin sesinden tanırdı. Ses tonlarının farklarını hemen öğrenirdi. Arazisinde bir gölet de vardı. Daha önceki sahipleri yaptırmış olmalıydı. Muhtemelen onlar bir sürü sazan balığı atmışlardı gölete. İşte kargalar oranın kıyısına gidip kendi yansımalarını seyrederlerdi. İçlerinden dişi bir karga vardı ki, nasıl olmuşsa bembeyaz, taca benzeyen bir çember vardı kafasında. Bu bir saksağan falan değildi, sesiyle tavrıyla, düpedüz bir kargaydı.
İşte bu karga ona çok yakındı. Muhtemelen diğer türdeşleri tarafından dışlandığından… Yine de zayıf falan değildi. Bir dalaşma olursa tuttuğunu koparabiliyordu çok şükür ki.
Kargalar insanlar gibi değildi. Bir zamanlar olduğu gibi zenci beyaz ayrımı yapılmıyordu onlarda. Yine de bu karga ona daha yakın hissediyordu kendisini. Hem bu karganın diğerlerinden ayrılmadığını gösteren bir kanıt daha vardı. Tıpkı onun gibi yavrularının da taçları vardı. Demek diğer kargalar onunla çiftleşiyordu.
Bu kargaların ahlak anlayışları tam ona göreydi. Keşke bir karga olsaydı!
O da zamanında fazlasıyla dışlanmıştı. İnsanlardan bıkmıştı. Onu tüketmişler, kendisine olan güvenini kırmaya çalışmışlar, her şeye rağmen başarılı olamamışlardı.
Öyle ki, insanların onu neden dışladıklarını, kendilerinden hangi sebeple ayrı tuttuklarını tümüyle unutmayı seçmiş; ona bunu hatırlatan tüm unsurlardan kurtulmak için bu kez o kendisini izole etmişti.
İyi bir mimar olduğundan kendisine öyle güzel bir yer inşa etmişti ki… Hem de bu arazide var olan her şeyi kendisi yapmıştı. Bir pergele ihtiyacı olmadan kusursuz daire çizebilen nadir insanlardandı. Matematiği, çizimi ve şiiri severdi. Topluma karışsaydı bir deha olarak saygı görür, bunun tadını çıkarabilirdi.
O şey olmasaydı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir